Podaj mi swoją diagnozę, a powiem ci, kim jesteś

Diagnoza psychiatryczna. Wiele osób traktuje ją jak rozwiązanie tajemnicy tego, co się właściwie z nimi dzieje. Pytanie „co mi jest” często przybiera wtedy charakter pytania o to, jaka jest fachowa nazwa dla tego, co przeżywam i jak się czuję. Diagnoza psychiatryczna czasem przynosi ulgę, innym razem przeciwnie, jest dodatkowym obciążeniem, wręcz wyrokiem. Tym razem chciałbym parę słów napisać o tym, jak do diagnozy psychiatrycznej podchodzi sama psychiatria i psychoterapeuci.


2 Komentarze5 Minuty

Medialne historie z wątkiem (łamania) tajemnicy zawodowej w tle

Nieszczęśliwa śmierć Magdaleny Żuk, o której ostatnio rozpisują się polskie media, stała się dla niektórych dziennikarzy okazją do tego, by ujawniać informacje o okolicznościach korzystania z pomocy psychologa. Źródłem tych informacji były dla nich placówki, które powinny te informacje chronić – ale to już nie okazuje się wzbudzać większego zainteresowania.


1 Komentarz3 Minuty

Lekarzu ulecz się sam. O szkoleniu psychoterapeuty

Kurs Psychoterapii ma zagwarantować osobom zgłaszającym się do psychoterapeuty, że uzyskają profesjonalną pomoc. Składają się na niego różne formy treningu i pracy nad sobą. O tym, jak takie szkolenie wygląda w praktyce, piszę na przykładzie Podyplomowego Kursu Psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim.


2 Komentarze5 Minuty